Wpływ telewizji na umysł


Telewizja ma swoje zalety i z pewnością w tych czasach łatwo jest znaleźć dużo wartościowych programów, które mogą nas czegoś nauczyć. Jednak większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo negatywny wpływ może mieć telewizja na życie.Telewizja zabija wyobraźnię. Ten środek przekazu ma to do siebie, że masz bardzo mały wpływ na to co widzisz. Ogranicza się on jedynie do możliwości zmiany programu. Jednak wybierając daną stację telewizyjną wszystko masz podane na tacy. Twoja aktywność spada, wychodzi na to, że osoba oglądająca telewizję sama w ogóle nie myśli.Jej umysł jest bombardowany przeróżnymi obrazami, informacjami i dźwiękami a wszystko ma już jakąś wcześniej ustaloną formę. Oczy wlepione w ekran dostają gotowe schematy, które niszczą zdolność do kreatywnego i twórczego myślenia.
Gdy czytasz książkę, używasz swojej wyobraźni, bo sam tworzysz obrazy. Gdy słuchasz radia, również je tworzysz– wtedy wyobraźnia i twórcze myślenie się rozwijają. Telewizja natomiast daje ludziom wszystko gotowe. Oglądając ją często tracimy umiejętność używania swojej wyobraźni.
Częste oglądanie telewizji może być przyczyną wysokiego poziomu stresu w życiu niektórych osób. Przeprowadzono nawet badania, które dowiodły, że podczas tej formy „relaksu” napięte jest bardzo wiele mięśni ciała, przez co organizm tak naprawdę nie odpoczywa. Aby ciało mogło wypocząć, potrzebny jest również odpoczynek umysłu, a tego telewizja zdecydowanie nie daje. Co prawda podczas oglądania telewizji nie musisz myśleć, jednak umysł atakowany licznymi bodźcami i tak musi utrzymywać swoją aktywność cały czas na wysokim poziomie.Warto jeszcze zaznaczyć, że pewne neuropsychologiczne badania pokazały, że podczas oglądania telewizji wyłączają się ośrodki w mózgu, które odpowiedzialne są za krytyczne myślenie. W wyniku tego umiejętność podważania najróżniejszych kwestii zanika, a zwiększa się skłonność do bezkrytycznego akceptowania słów innych ludzi. Oglądanie telewizji z umiarem, zmniejsza poziom stresu w organizmie. Pobudza wyobraźnię i zdolność twórczego myślenia. Zamieniając ten czas na inne formy rozrywki i relaksu, znacznie zdrowsze dla Twojego umysłu.

Opublikowane w dniu 11 kwi 2012 przez użytkownika
window.setTimeout(function() { document.body.className = document.body.className.replace('loading', ''); }, 10);